Себорея та себорейні процеси

У практиці лікаря – трихолога Medic Hair окрема ніша відведена пацієнту з проблемами шкіри волосистої частини голови. Зазвичай такий пацієнт звертається зі скаргами на лущення шкіри голови, лупа, свербіж, запальні елементи – так звані «прищики», ерозії, кірочки.

При появі будь-якої з цих скарг велика частина пацієнтів насамперед грішать на шампунь, поспішають його поміняти, потім – на «щось не те з’їв», сідають на дієту, і тільки мала частина відправляється прямо до лікаря. А саме так варто робити при появі мінімальних змін на шкірі волосистої частини голови, щоб малими зусиллями і в найкоротші терміни впоратися з проблемою, в той час як затягування з походом до лікаря і самолікування може істотно погіршити проблему і зробити її важко вирішуваною.

«Пальма першості» серед шкірних захворювань в трихології по праву належить себореї та її ускладненням (себорейний дерматит, екзема, і як наслідок – себорейна алопеція).

Себорейний дерматит (себорея) – хронічне захворювання шкіри, яке проявляється папуло-сквамозними запальними елементами на ділянках з підвищеною сальної секрецією (волосиста частина голови, обличчя, груди). Це захворювання спровоковано порушенням кількісного та якісного складу сального секрету. Тобто відбувається надмірна продукція шкірного сала зі зміною його хімічного складу.

На себорейний дерматит хворіють як діти, особливо до 1 року, так і дорослі. У дорослих це захворювання має хронічний перебіг, тому вимагає постійного догляду і лікування в стадіях загострення. Хворіють більше чоловіки у віці 18-45 років, ніж жінки.

Більшість досліджень довели, що розвиток себорейного дерматиту відбувається під впливом умовно-патогенної мікрофлори на фоні порушення нормального біоценозу шкіри. А саме, причиною появи себорейного дерматиту є ліпофільний дріжджоподібних грибів – Pityrosporum ovale (Malassezia furfur), який за сприятливих умов починає активно розмножуватися.

Типовим симптомом себорейного дерматиту є наявність ділянок запалення, як правило, на симетричних ділянках тіла. Ці ділянки мають вигляд чітко обмежених рожево-червоних бляшок, покритих білими лусочками. Для себорейного дерматиту характерна наявність досить інтенсивного свербіння. У ряді випадків уражені зони можуть мокнути і покриватися жовтими корочками та тріщинками. Якщо дерматит локалізується на волосистій частині голови, то можна також відзначити випадіння волосся. Небезпека даного захворювання полягає в тому, що воно може протікати протягом досить тривалого часу з поступовим прогресуванням, що в кінцевому підсумку призводить до утворення великих ділянок ураження, до яких приєднується вторинна інфекція.

Себорейний дерматит сприяє розвитку гнійничкових захворювань, вульгарних вугрів, психічного і фізичного дискомфорту пацієнта.

Лікування цього захворювання має починатися з встановлення причини його виникнення, оскільки себорейний дерматит може розвиватися на тлі інших хвороб, без ефективного лікування яких, усунути себорею неможливо.

Себорейний дерматит є рецидивуючим шкірним захворюванням, тому терапія повинна бути комплексною, спрямована як на усунення клінічних проявів, так і на корекцію захворювань, які спричинили його виникнення.

Себорея (лат. Sebum (сало) і грец. Ρεω (текти)) – хворобливий стан шкіри, обумовлений посиленим саловідділенням  внаслідок порушення нервової і нейроендокринної регуляції функцій сальних залоз шкіри.

Себорея виражається в порушенні процесу виділення шкірного сала і його якісну зміну, потовщення рогового шару епідермісу, лущення шкіри, жирний блиск, свербіж шкіри різного ступеня інтенсивності, лупа, а також випадіння волосся.

За характером ознак в дерматології виділяють такі основні форми себорейного дерматиту, як:

  • жирна себорея, при якій гіперфункція сальних залоз викликає рясне утворення великої лупи на тлі надмірної жирності і стоншування волосся;
  • суха себорея, що супроводжується яскраво вираженим сверблячкою і сухістю шкіри, а також ламкістю волосся;
  • змішана форма, що поєднує ураження зон волосистої частини голови різними формами захворювання.

Себорея може розвиватися в будь-якому віці, однак найчастіше себорея виникає в період статевого дозрівання через збільшення секреції сальних залоз на тлі гормональної перебудови організму. Причиною себореї найчастіше стають гормональні порушення – змінюється співвідношення андрогенів і естрогенів. В результаті підвищеної продукції андрогенів збільшується утворення шкірного сала. У жінок прояви себореї пов’язані з порушенням співвідношення андрогенів і прогестерону – спостерігається підвищення рівня андрогенів і зниження прогестерону і естрогену.

Себорея може з’явитися і як наслідок таких захворювань, як летаргічний енцефаліт, хвороба Паркінсона і Іценко-Кушинга.
Поштовхом до розвитку себореї можуть виступати і психічні захворювання – шизофренія, маніакально-депресивний психоз, інфекційний психоз, епілепсія.

Ще одна причина себореї – тривалий прийом тестостерону, прогестерону, анаболіків, глюкокортикостероїдів, а також гіповітаміноз біотину (вітамін H).

Лікування себореї в клініці Medic Hair проходить під наглядом лікаря-трихолога. Тактика лікування підбирається з урахуванням форми і стадії захворювання, а також від наявності супутніх патологій.

Лікування себореї є комплексним з використанням препаратів системної характеру, призначення зовнішніх препаратів  кератолітичнії, противогрибкової і протизапальної дій, озонотерапії, а також підбираються спеціальні гігієнічні засоби.

Псоріаз – одне з найбільш поширених в світі хронічних неінфекційних захворювань шкіри і волосистої частини голови, а також один з найскладніших діагнозів, з якими звертаються до лікаря – трихолога.

Псоріаз (лускатий лишай) вражає шкіру, нігті і суглоби. Характеризується появою на шкірі мономорфного висипу: вузликів яскраво-рожевого кольору, покритих сріблястими лусочками. Супроводжується помірним свербінням шкіри.

Поява псоріазних плям пов’язана зі збоєм в імунній системі: організм дає сигнал клітинам шкіри посилено ділитися – так утворюються бляшки. Хворі клітини живуть менше, а діляться – швидше, що і стає причиною лущення.

Причини, через які з’являється псоріаз, поділяють на дві групи: аутоіммунну і стресову. Однак не можна виключати і фактори ризику, які можуть спровокувати розвиток захворювання: куріння, надмірне вживання алкогольних напоїв, стрес і ожиріння.
Псоріаз має тенденцію до загострення і безперервному рецидиву. Якщо не лікувати псоріаз, його течія  буде погіршуватися, разом із самопочуттям і якістю життя пацієнта. Більш того, якщо своєчасно не підібрати правильну терапію, захворювання загрожує різноманітними ускладненнями, починаючи від розширення областей зараження шкіри і псоріазу нігтів і закінчуючи поразкою суглобів.

Лікування псоріазу повинно бути комплексним, спочатку застосовуються місцеві лікарські препарати, а курсове медикаментозне лікування підключають при неефективності місцевого лікування. Дотримання режиму роботи і відпочинку, гіпоалергенна дієта, уникнення фізичних та емоційних навантажень мають велике значення в терапії псоріазу.

Лікарі клініки Medic Hair після ретельно зібраного анамнезу підберуть індивідуальний курс лікування, метою якого буде досягнення клінічної ремісії процесу зі зменшенням активності запалення, нормалізацією кератинізації шкіри.

Фолікуліт – інфекційне ураження середніх і глибоких відділів волосяного фолікула, що приводить до його гнійного запалення. Виявляється він появою в місцях росту волосся одиничних або множинних пустул, по центру яких проходить волосся. Розкриті пустули утворюють виразки, їх загоєння при глибокому ураженні волосяного фолікула супроводжується рубцюванням.

Фолікуліт відноситься до піодерміяй – гнійно-запальних захворювань шкіри. Збудник фолікуліту може бути бактеріальним, грибковим, вірусним або паразитичним. Бактеріальний фолікуліт зазвичай викликан Staphylococcus aureus, але іноді Pseudomonas aeruginosa (фолікуліт купальщиків) або іншими мікроорганізмами.

Фолікуліт вражає найчастіше волосяний фолікул, а саме верхні його відділи. У чоловіків часто уражається шкіра в області бороди і вусів, при цьому поверхневе запалення окремих фолікулів у вигляді фолікуліту є лише початком більш поширеного процесу – сикоза.

Розвитку фолікуліту сприяє підвищене потовиділення, недостатня гігієна, збільшення рН шкіри, перегрівання, збільшене вироблення секрету сальними залозами, травматизація шкіри (тертя, гоління, мацерація).

Симптоми фолікуліту – легка хворобливість, свербіння або роздратування шкіри. Уражене волосся легко випадає або видаляється.

Нерідко фолікуліт може охоплювати великі ділянки і переходити в фурункульоз. Особливо небезпечно це захворювання у новонароджених.

Дана хвороба характеризується гострим запальним процесом в волосяному мішечку і пов’язаної з ним сальній залозі. 

Причиною фурункульозу є стафілокок. Ця бактерія проникає в волосяну цибулину через дрібні пошкодження в шкірі, а також при терті.

Схильністю до фурункульозу є люди з хворобами нервової системи, порушеннями обміну речовин (діабет), а також ті, що нехтують правилами особистої гігієни.

При появі на шкірі голови фурункула (щільного і хворобливого яскраво-червоного вузлика) може підвищуватися температура, з’являється тривожність уві сні. Скупчений у фурункулі гній незабаром проривається, утворюється виразка. У разі її розташування на шкірі волосистої частини голови це може призвести до облисіння.

При наявності такої хвороби, як фурункульоз, необхідно тривалий комплексне лікування під наглядом фахівця.

Себорейна екзема – хронічний дерматоз, що проявляється висипанням дрібних вузликів, які поступово утворюють бляшки, покриті щільними жирними лусочками і корками, при видаленні яких відкривається волога поверхня.

Причини і патогенез себорейной екземи до теперішнього часу вивчені недостатньо. 

Істотну роль в її розвитку відіграють генетичні чинники, гіперпродукція сальних залоз, патологічні зміни функції сальних залоз, бактерії, які виявляються в гирлах волосяних фолікулів і сальних залоз, стрес, алергічні реакції.

Лікування себорейной екземи може бути, як місцевим, так і системним, і залежить від тяжкості захворювання. 

Через схильність до рецидивів лікування є довгостроковим і направлено на корекцію себореї. При себорейної екземі проводиться протизапальна і антимикотической терапія.

Які проблеми лікує трихологія

Випадіння волосся та алопеції

Лупа

Трихологія

Дефекти волосяного стрижня

Дитяча трихологія

Найменування процедуриВартість, грн
Консультація лікаря-дерматолога — трихолога (збір анамнеза, огляд, мікроскопія волосся, трихоскопія, призначення лікування), 60хв699,00
Повторна консультація лікаря-дерматолога — трихолога, 30хв539,00
Експрес - діагностика (збір анамнезу, огляд, трихоскопія, призначення лікування), 30-45хв599,00
Цифрова трихоскопія, 15-20хв399,00
Мікроcкопія волосся, 15-20хв399,00
On-line консультація399,00

В клініці діє гнучка система знижок, а також бонусні та соціальні програми.